Taşıyıcı kolon nedir?

kolon nedir

Taşıyıcı kolon nedir?

Yapımızın ana taşıyıcı sistemidir. Kare, dikdörtgen ya da daire şeklinde çizilir. Tabi ki en boy veya çapını rastgele değilde yönetmelikte ki verilen en az ve en fazla ölçülere göre çizilir. Genelikle çoğu proje de 25×50, 30×60 gibi kolon çizimleri görebiliriz. En çok kullanılan kolon ebatları örnek olarak şöyle; 30×30 40×40 25×50 25×75 30×60 30×90 dir.

Eğer sadece mimari proje çiziyorsak yapmış olduğumuz mimari projenin tasarımı değişmemesi için referans olarak göstermemiz yeterlidir. Statik projesi çizilirken yapmış olduğumuz mimari projenin tasarımına bağlı kalınmasını sağlar. Referans eklediğimiz kolonlar statik projesinde hesaplanan kolonlar ile değiştirmemiz gerekir .

Genel olarak bu işlerde çalışanlar kolon yön ve ebatlarını az çok tahmin ettiklerinden mimarisi pek fazla değişmez tabi bu da zamanla kazanılacak bir tecrübedir. Proje çizimine yeni başlıyorsak koordineli olarak Statik proje çizimi yapan tekniker ya da inşaat mühendisinden yardım alarak çalışmalıyız.

Kalem kalınlığı 0,3 olmalıdır. İç taraması beton olduğunu göstermek için de 45 derece eğimle önce düz çizgi ikinci satırda ise kısa kesik çizgiler ile taramasını yapabiliriz. Kolon iç taraması 0,2 kalem ile yapılmalıdır.

Paylaşmak önemsemektir!

You May Also Like

About the Author: MertKaan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir