İnsan ve Tasarım

insan-ve-tasarım

İnsanlık var olduğundan bu yana hiçbir keşifte bulunmamıştır.Sadece yeniden keşfetmiştir. Hep kendini aramıştır. Ama yeterli olmamıştır. Bu insanlığın meraklı ve yenilikçi yapısı sayesinde yenden keşfetmeye devam edecektir.

Dinazor çağından, uzay çağına kadar süre gelen çizim , yazı ve icatlar doğadan esinlenerek , akıl yoluyla insan yaşamını kolaylaştırmak, güvende tutmak amacıyla üretilmiştir. Av aletlerinden, barınmaya kadar ne varsa. Şartların el verdiği kadar.

Yeniden keşfetmek konusuna değinmek istiyorum.BİR TASARIMCI YARATICI
OLAMAZ… YARATICININ ESERLERİNDEN ESİNLENİR.
Tasarımcı kendisine esin kaynağı ararsa ve kusursuz işleyen mekanizmaları bir arada tutan basit veya karmaşık parçaların yaratıcısını örnek alır.Evrenin her yeri, gidip göremesek bile kusursuz YARATILMIŞTIR.

Bir tasarımcı iyi bir gözlemcidir. Herkesin sıradan gördüğüne o anlam katar. Bazen en basit konudan bile bir şaheser çıkarabilir. Umulmadık derecede hayranlık bırakan tasarımların hikayesini dinlediğimizde bazen ilgimizi çekmeyen konudan alınan esin kaynağı bizi etkiler.

Başlangıçta mağara duvarlarındaki çizimler ilk görsel iletişim eserleridir.Tabiri caizse TASARIMDIR. Kişi, zaman ve mekan değişimi ve ilerleyişi ile tasarım metotları değişse de amaç belli idi.Kimsenin GÖREMEDİĞİNİ GÖRMEK. Herkesin baktığı noktaya bakmak ve aynı açıdan bakmak şartı ile herkesin algıladığının farklı olduğunu anlamak çok zor değildir.Lakin bir tasarımcı gurubunu ele aldığımızda hepsi kendi anlamlarını çizecektir. Eğer SANATÇI duygusunu katmadığı bir eser üretirse, o hep yarım kalacaktır.

Tasarım yeteneği bir GÜÇTÜR. Tabi ki her insanın içinde vardır. Sadece onu ortaya çıkarmak ve geliştirmek gerek. Amaç hayatta kalmak. Çok uzun gibi görünen insan ömrünü aşan yapıların yapım aşamasındaki şartlar düşünüldüğünde tasarımcı çok az kusurlu yapılar inşa etmişse anlatılmak istenen konunun ana temasına geldik demektir.1000 yıllık şatoların, 300 yıllık köşklerin ve 80 yıllık betonarme yapıların farklı zamanlarda, farklı tekniklerin konuştuğu ve farklı güçlerin çalıştığı yapılar aynı amaç içindi. İş gücü ve maddi kaybı önlemek , sonucu görebilmek için zamanının teknolojisiyle yapılan tasarım ürünlerinin bize kattığını , kültürümüzü zenginleştirdiğini, bizlere değer kazandırdığını biliyoruz.Aşağıdaki cümlenin devamını düşünmenizi istiyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Teknik yetenekle yada yetenek teknikle buluşuyorsa, …….

www.yapiokulu.com

ERKAN ÖLMEZ

Paylaşmak önemsemektir!

You May Also Like

About the Author: Erkan ÖLMEZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir