AutoCad Çıktı Nasıl Alınır?

AutoCad-Çıktı-Nasıl-Alınır

AutoCad Çıktı Nasıl Alınır?

Yaptığınız çizimleri fiziksel ortamda kontrol etmek için çıktı almak isteriz. Ama AutoCad programında çıktı almak biraz diğer programlara göre farklı olsa da, bu makaleyi okuduktan sonra kolayca AutoCad programından çıktı alabileceksin.

Projemiz de hata yoksa File menüsüne tıklayın listenin aşağılarında Plot tıklayın ya da kısa yolu klavye üzerinden Ctrl+P tuşuna basın ve aşağıda ki görselde ki gibi karşınıza bir pencere açılacaktır. Görselde ki numaraları takip ederek çıktı ayarlarınızı yapın.

plot-çıktı

Bu pencerede sadece yazıcıdan çıktı işlemi yapmazsınız. İsterseniz bu pencereden JPG, PNG veya PDF olarak çıktıda alabilirsiniz.

Çıktı almadan önce şu adımları takip etmelisiniz.

1-İşletim sisteminde ki kurulu yazıcıyı seç (Sadece yazıcı değil. JPG, PNG veya PDF olarak çıktıda alabilirsiniz. Listede mevcut.)

2-Kağıt ebatını seç ( JPG, PNG veya PDF olarak çıktı alacaksanız kağıt ebatlarını büyük seçmelisiniz. Neden diye sorarsanız piksel yoğunluğu fazla olacağından bulanık gözükmez.)

3-Bu listeyi deneyerek istediğinizi seçebilirsiniz. Listede erkandan ya da seçili alanı çıktı al gibi seçenek var (Window seçerseniz seçili alanı çıktı alırsınız.)

4Center the plot kutucuğuna tıklayın. Çıktınızı kağıdın tam merkezine alır.

5-Plot scale alanında Fit to paper ölçek girebilirsiniz. Ölçek girmek istemezseniz kutucuğa tıklayın.

6-Burada sadece siyah beyaz çıktı almak istersek monochrome.ctb seçmelisiniz. Renkli çıktı alacaksanız None olarak kalabilir.

7-Plot options kısmında ki kutucuklar aynı olmalı

8-Drawing orientation kağıdınızın yatay mı yoksa dikey mi olarak çıktı alacağınızı seçebilirsiniz.

9-Son olarak sizde sağ panel gözükmüyor ise daire içinde ki 8 nolur simgeye tıkladığınızda açılacaktır. İlk defa kullandığınız için kapalı olacaktır. Bir defa açtığınızda devamlı açık kalacaktır.

AutoCad programında çıktı alma işlemleri böyle sizde istediğiniz kağıtta ya da JPG, PNG, PDF olarak çıktı alabileceksiniz. Pdf almanın bir avantajı ise projenizi Cad formatında göndermek istemezseniz pdf olarak gönderebilirsiniz. Pdf çıktı ile mimari katalog hazırlamak içinde kullanabilirsiniz. Photoshop programına pdf aktarmayı bilmiyorsanız makaleye gitmek için buraya tıklayın.

Paylaşmak önemsemektir!

You May Also Like

About the Author: MertKaan

10 Comments

  1. çok şükür beni bu dertten kurtardınız çıktı almam gerekiyordu nasıl yapacağımı bilmiyordum çok sağolun 🙂

    1. evet tüm detayları anlaşılır ve kolay olması için dikkatlice yazmaya çalıştım yorum için teşekkürler

  2. autocad programını öğrenmeye yeni başladım bu bilgi iyi oldu çok da güzel anlatmışsınız elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir