Archicad Aks Sistemi Nedir?

archicad aks sistemi oluşturmak

Archicad programında aks eklemenin iki yolu var. Birincisi sol panelde ilave araçları alt menüsünde bulunan Aks Elemanı ile ekleyebilirsiniz. Hemen aşağıda ki görsele bakınız. Biz bütün aksları tek seferde aks arasında ki mesafeleri de girerek ekleyeceğiz.

İlk önce üst menüden Tasarım menüsüne tıklayın açılan menüde aşağıda aks sistemi göreceksiniz. Tıklayın aks sistemi açılsın.

Gelen menü aşağıda ki görsel gibi olacaktır.

Sırayla listeleri gezip istediğimiz aks sistemini oluşturacağız.

Aks elemanları listesini açalım görselde ki gibi düzenleme yapalım.

İşaretler kısmına dikkat etmelisiniz. Kare alanların hangisinde tik işareti varsa o kısımlarda aks isimleri yazacaktır.

Hemen aks elemanları ayarlarına tıklayın. Aks çizgisi çerçeve çizgisi ve isim biçimlerini düzenleyip tamam tıklayın. Bu kısım oldukça basit olduğundan detaylı anlatıma gerek duymadım.

Bu listede ister yatayda A,B,C yapın isterseniz 1,2,3 olarak akslarınıza isim verin.

Son olarak da aks arası mesafelerini de giriyoruz. Yatay ve dikey aks çizgileri hemen üstünde (+ ve -) göreceksiniz aks ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. İstediğiniz gibi aks sistemi oluşturduysanız tamam tıklayıp proje alanımızdan konum seçiyoruz. Konum seçtiğinizde hala seçili olacaktır. Önce sol tıklamadan sonra sizden açıyı isteyecektir. Eğer ızgara (Grid) sistemi kapalıysa klavyeden shift tuşuna basılı tutun ve ikinci sol tık ile düz bir şekilde aks sisteminizi konumlama yapabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir!

About the Author: MertKaan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir