3d Max İçerisine Dwg Dosyası Nasıl Aktarılır

3d max içerisine dwg dosyası aktarm nasıl yapılır

3d Max ile doğru teknikleri kullanarak 3d mimari modelleme başlamadan önce projemizi autocad programında düzenlememiz gerekiyor. Tabi ki 3d Max’ de sadece bir teknik ile mimari modelleme yapılmıyor. Birden fazla modelleme yolu var. Örneğin mimari proje görünüşler kullananlar ya da proje içeri aktarılıp 3d max içerisinde AEC Extended menüsü altında Wall aracı ile 3d mimari modelleme yapılıyor. Daha fazla teknikler var tek tek yazıp sizi sıkmak istemiyorum. Bu teknikler arasında en doğru yollarla modelleme nasıl yapılır ileri ki paylaşımlarımız da detaylı anlatacağım. Modelleme yapmaya başladınız diyelim birkaç değişiklik yapmak istiyorsunuz. Ama doğru teknikleri bilmediğiniz için sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sorun yaşamak istemiyorsanız yazdıklarımı dikkatli okuyun ve paylaşın herkes öğrensin.

DWG FORMATLI PROJEYİ MODELLEMEYE HAZIR HALE GETİRME

UNUTMA!

Başlamadan önce projenizin yedeğini almayı unutmayın.

3d mimari modelleme işine başlamadan önce mimari projemizin modellemeye uygun hale getirmemiz gerekiyor. Mimari projede sadece şu katmanları silmeyin. Geri kalan her şeyi silebilirsiniz. Sorun olmaz zaten yedek almıştık değil mi?

  1. Duvar
  2. Kolon
  3. Pencere
  4. Kapı

Gereksiz katmanları sildiğimize göre şimdi CTRL+ A ile tüm projenizi seçin Move kısa yolu (m) komutu ile projenizi (X,Y) koordinat sisteminde 0 noktasına taşıyın. Bu taşıma işlemini neden yaptık? 3d max açıldığında X,Y,Z 0 noktasında açılır. Eğer siz 0 noktasından çok uzakta 3d max içine aktarma yaparsanız. Modelleme de sorun çıkartacaktır. İlk başta projenizi göremeyebilirsiniz. Çünkü 0 noktasından uzaktasınız. Şuana kadar gereksiz katmaları sildik. 0 noktasına taşıdık, şimdi ise ölçü formatını cm ve uluslararası geçerli ölçü birimini ayarlamamız gerekiyor. Format menüsüne tıklayın açılan listede Unit’e tıklayın ve aşağıda ki görselde ki gibi ayarlayın.

Buraya kadar autocad programında yapacaklarımız her şey tamam şimdi CTRL+S kombinasyonunu kullanarak kaydedin.

DWG DOSYA FORMATINI 3D MAX İÇERİ AKTARMA NASIL YAPILIR

Dwg formatınız 3d max sürümünüzden mutlaka aynı ya da bir alt sürümleri olmalıdır. Yoksa 3d max programında içeri aktarma yapamazsınız. Aşağıda ki görselleri sırasıyla takip edin.

Daha sonra açılan ekranda ki gibi aynı seçenekleri seçin ve OK butonuna basın. Aktarma işleminin bitmesini bekleyin. Aktarma bittiğinde aşağıda ki gibi projeniz doğru bir şekilde 3d max içerisine aktarılmış olacaktır.

3d max içerisine dwg formatlı mimari projeyi içeri aktarma işlemleri hepsi bu kadar. Artık modellemeye başlayabilirsiniz. Sonra ki derslerde aktardığımız bu projeyi doğru tekniklerle nasıl modellenir konusunu anlatacağım.

Sormak istediğiniz ya da programda çalışırken sıkıntı yaşarsanız. Bize yorumlar kısmında ulaşabilirsiniz. Anlatmamı istediğiniz konular olursa lütfen yorumlarda belirtin. Sonra ki derslerde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Paylaşmak önemsemektir!

You May Also Like

About the Author: MertKaan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir